Nadchodzi era biometrycznej weryfikacji tożsamości

Nadchodzi era biometrycznej weryfikacji tożsamości

Mało kto zdaje sobie sprawę, że w wielu bankach w Polsce wdrażane są już od dłuższego czasu rozwiązania wykorzystujące biometrię do weryfikacji tożsamości np. znaną dotąd jedynie z filmów weryfikację za pomocą siatkówki oka. Według ekspertów logowanie się do konta w banku za pomocą tradycyjnego hasła powoli przechodzi do lamusa, a przyszłością bankowości jest właśnie biometria. Czy depczące po piętach banków pod kątem nowoczesnych rozwiązań firmy pożyczkowe także zainteresują się tą technologią?

Czym jest biometria?

Słowo „biometria” ma kilka znaczeń, ale współcześnie najczęściej określa się nim wykorzystanie indywidualnych cech ludzkiego ciała do identyfikacji konkretnego człowieka. Tak naprawdę istnieje bardzo wiele cech, które odróżniają nas od innych ludzi i są to m.in. układ linii papilarnych, rysy twarzy, siatkówka oka, głos itp. W przeciwieństwie do hasła składającego się z ciągu liter i cyfr, numeru dokumentu tożsamości, czy nawet odręcznego podpisu, indywidualne cechy naszego ciała są bardzo trudne do podrobienia, dlatego mogą dużo precyzyjniej i w pewniejszy sposób potwierdzać naszą tożsamość. Dzięki nowoczesnej technologii stworzenie systemu do weryfikacji takich cech jest dzisiaj nie tylko możliwe, ale również znajduje coraz szersze zastosowanie.

Biometria w bankowości

Na masową skalę w wykorzystanie systemów biometrycznych do weryfikacji tożsamości najbardziej zaangażowały się banki, które już dzisiaj oferują klientom różne rozwiązania w tym zakresie. Co ciekawe, są wśród nich także polskie instytucje, które proponują następujące rozwiązania:

  • logowanie się odciskiem palca do aplikacji bankowej – rozwiązanie to proponuje już około 10 banków m.in. Getin Bank, Pekao, mBank, Alior Bank, Eurobank, Millennium
  • logowanie się na infolinii za pomocą głosu – tzw. biometria głosowa – takie rozwiązanie funkcjonuje od 2 lat w Banku Zachodnim WBK (klienci muszą wcześniej kilka razy nagrać wzorzec swojego głosu wypowiadając słowa „Mój głos jest moim hasłem, którego nie muszę pamiętać”, na podstawie którego automat na infolinii może ich potem rozpoznać)
  • video weryfikacja – jest to sposób weryfikacji tożsamości polegający na porównaniu przez pracownika banku twarzy klienta widzianej przez kamerę internetową ze zdjęciem w jego dokumencie tożsamości – procedurę taką stosuje obecnie Alior Bank, natomiast BZ WBK planuje wdrożyć podobną, tyle że opartą na weryfikacji dokonywanej nie przez człowieka, a przez komputer.

Jeśli chodzi o logowanie się przy pomocy odcisku palca, warto zaznaczyć, że istnieją tutaj dwa rozwiązania:

  1. Wykorzystywane w aplikacjach w smartfonie, oparte jest na rozpoznaniu układu linii papilarnych użytkownika.
  2. W bankomatach i czytnikach stosowanych w placówkach bankowych wykorzystuje się technologię rozpoznającą układ naczyń krwionośnych. System ten jest uznawany przez ekspertów za bezpieczniejszy, ponieważ… w tym przypadku nie można posłużyć się odciętym palcem (w martwym palcu nie ma krążenia krwi), co w systemie opartym na liniach papilarnych jest jak najbardziej możliwe.

Czy firmy pożyczkowe też wdrożą biometryczną weryfikację tożsamości?

Pożyczkodawcy umożliwiający zaciągnięcie pożyczki online stosują nieco inne metody weryfikacji tożsamości swoich klientów. Wciąż najpopularniejszym sposobem na to jest przelew 1 grosza (lub 1 złotówki) z konta klienta na konto pożyczkodawcy, który pozwala potwierdzić, że osoba składająca wniosek o pożyczkę jest jednocześnie właścicielem podanego przez nią rachunku bankowego. Mankamentem tej metody weryfikacji tożsamości jest zbyt długi czas, jaki należy poświęcić na samo wykonanie przelewu, jak również czas oczekiwania na dotarcie środków na rachunek pożyczkodawcy. Za dużo szybszą formę tego sposobu weryfikacji jest uznawany szybki e-przelew, usługa dostarczana przez Blue Media, z której korzysta już kilka firm. W tym przypadku klient nie musi wpisywać danych do przelewu (są one automatycznie kopiowane do formularza przelewu), a sam przelew dociera niemal natychmiast na konto pożyczkodawcy. Równe szybką metodą weryfikacji tożsamości stosowaną przez niektóre firmy pożyczkowe są aplikacje typu Kontomatik czy Instantor, które pozwalają potwierdzić dane klienta w zaledwie kilka minut. Jednak aplikacje te wymagają od klienta podania loginu i hasła do swojego konta bankowego, co wielu osobom wydaje się, całkiem słusznie, za zbyt ryzykowne.

Biometryczne metody weryfikacji tożsamości z pewnością mogą rozwiązać wiele powyższych problemów firm pożyczkowych. Nie tylko są szybkie i pewne, ale z punktu widzenia klienta wydają się także dużo bezpieczniejsze niż np. podawanie szczegółowych danych osobowych w formularzu wniosku o pożyczkę, czy wpisywanie w aplikacji online loginu i hasła dostępu do rachunku w banku. Czas pokaże, czy firmy pożyczkowe zdecydują się wdrożyć biometryczne rozwiązania, a jeśli tak, to czy spodobają się one ich klientom.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Bank-sprawdzi-cie-przez-kamere-w-laptopie-7553575.html

Zobacz także

0 Opinii

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię