Gwałtowny wzrost transakcji bezgotówkowych – czy Polacy jak Szwedzi chcą likwidacji gotówki?

Szwecja już od kilku lat jest na językach całej Europy ze względu na drastyczne odejście od gotówki w obrocie krajowym – Szwedzi do tego stopnia wolą płacić kartą lub telefonem, że ze szwedzkich miast i miasteczek masowo znikają punkty obsługujące transakcje gotówkowe. W Polsce widać podobny trend – według danych NBP tylko w ostatnim kwartale 2017 roku Polacy dokonali o 25% więcej transakcji bezgotówkowych kartą niż rok wcześniej.

Aż 39 milionów kart płatniczych w Polsce

Takiej liczby kart znajdujących się w kieszeniach Polaków doliczył się Narodowy Bank Polski pod koniec 2017 roku. Oznacza to, że kart jest już więcej niż polskich obywateli (38,4 mln). Jeśli chodzi o sposób użytkowania kart, wyraźnie widać odejście od transakcji gotówkowych, których liczba systematycznie spada na rzecz coraz większej liczby transakcji bezgotówkowych. Być może dlatego, że według danych Polacy są największymi w Europie miłośnikami płatności zbliżeniowych – aż 8 na 10 transakcji kartami Mastercard odbywa się u nas zbliżeniowo. Możliwość szybkiego zapłacenia za zakupy do kwoty 50 zł bez podawania PIN okazało się niezwykle wygodne. Dynamicznie rośnie również liczba użytkowników polskiego systemu płatności mobilnych BLIK, który umożliwia za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych płacić jeszcze szybciej i wygodniej, bo telefonem.

Lubimy zarządzać wirtualnym pieniądzem

O rosnącej popularności wirtualnego pieniądza w Polsce świadczy też fakt, że standardem stało się korzystanie z bankowości elektronicznej – według danych NBP w zeszłym roku tylko użytkowników indywidualnych bankowości elektronicznej w Polsce było już ponad 35 milionów. Polacy lubią samodzielnie obsługiwać swój rachunek bankowy przez Internet, lubią również korzystać z internetowych usług finansowych. Nie bez powodu prawdziwym hitem ostatnich lat stały się pożyczki online, z których można skorzystać bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony internetowej pożyczkodawcy lub aplikacji mobilnej. Firmy pożyczkowe zainwestowały spore pieniądze w nowoczesne technologie, dzięki którym proces pożyczenia pieniędzy przez Internet trwa dzisiaj zaledwie 15 minut, łącznie z przelewem środków na konto klienta. Taki sposób zaciągania pożyczki okazał się dla nas dużo bardziej atrakcyjny niż tracenie czasu na formalności w biurze kredytowym.

Czy gotówka zniknie całkowicie z portfeli Polaków?

W Szwecji spadająca liczba punktów obsługujących transakcje gotówkowe wzbudziła w pewnym momencie poważne zaniepokojenie wśród rządzących i ekspertów. Potencjalne skutki całkowitej eliminacji gotówki z rynku analizują już banki centralne w wielu krajach, ponieważ jest to bardzo realny scenariusz, który może się ziścić nawet w ciągu 10 lat. Niektóre z nich, jak np. Bank Anglii analizują już nawet możliwość emitowania elektronicznego pieniądza. W Polsce również coraz głośniej mówi się o całkowitej cyfryzacji pieniądza, która jest oceniana jako… zjawisko pozytywne. Według analizy NBP obrót bezgotówkowy pozwala ograniczyć koszty emisji i obsługi pieniądza gotówkowego szacowane na 1 proc. PKB, a więc przekłada się na znaczne oszczędności w budżecie państwa. Korzyści z obrotu bezgotówkowego jest więcej, choćby pod względem bezpieczeństwa obrotu – każda transakcja elektroniczna zostawia jakiś ślad, a więc pozwala ograniczyć działania przestępcze.

Przy wszystkich zaletach pieniądza wirtualnego należy jednak pamiętać, że wciąż pewien odsetek społeczeństwa operuje wyłącznie pieniądzem tradycyjnym. Są to przede wszystkim osoby starsze, które nie nadążają za gwałtownie zmieniającym się światem. Nie można o nich zapominać i zmuszać do rozwiązań, które mogłyby ich wykluczyć z życia społecznego. Dlatego choć nadal będziemy świadkami wzrostu znaczenia transakcji bezgotówkowych, na całkowitą eliminację gotówki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

Gwałtowny wzrost transakcji bezgotówkowych – czy Polacy jak Szwedzi chcą likwidacji gotówki?
4.5 (2 głosów)

O autorze

Katarzyna Zet
Katarzyna Zet 27 artykuły

Z wykształcenia ekonomistka, która zawodowo od przeszło 15 lat związana jest z branżą finansową. Od 5 lat copywriterka, która specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści na portale internetowe m.in. Hintigo.pl, a także tekstów dla firm z branży finansowej i nie tylko. Prywatnie miłośniczka podróżowania, smakowania kuchni świata, dobrych kryminałów i wycieczek rowerowych.

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię