Firmy pożyczkowe finansują zakupy na raty

Większość osób sądzi, że funkcjonujące w sklepach systemy ratalne są obsługiwane wyłącznie przez banki. Jak się jednak okazuje, także firmy pożyczkowe próbują działać w tym zakresie. Najlepszym tego przykładem jest Monedo Now, znana platforma internetowa z pożyczkami pozabankowymi, która od dłuższego czasu wspiera finansowo klientów Allegro.

Zakupy ratalne – ulubiona forma zadłużania się Polaków

Zakupy ratalne są bardzo popularne w Polsce – tak przynajmniej wynika z ostatniego raportu „Sytuacja materialna Polaków” sporządzonego na zlecenie firmy windykacyjnej Lindorff SA. Ta forma finansowania zakupów od wielu lat wygrywa z pożyczkami gotówkowymi oraz kartami kredytowymi. Najczęściej na raty kupowany jest sprzęt AGD (wg 67% ankietowanych) oraz sprzęt elektroniczny (59%), a także inne elementy wyposażenia mieszkania, przede wszystkim meble. Aż 19% ankietowanych wskazało także na samochód jako towar chętnie kupowany w systemie ratalnym.

Zakupy ratalne pozwalają sfinansować głównie towary o większej wartości, na które nie wszyscy mają odłożoną wystarczającą ilość gotówki. Ich główną zaletą jest to, że formalności z nimi związane można załatwić bezpośrednio w sklepie, poświęcając na nie zaledwie kilkanaście minut. Równie dobrze można by przecież zaciągnąć pożyczkę gotówkową (choćby online) na dowolny cel i przeznaczyć ją na zakupy, jednak dużo prościej i szybciej jest załatwić raty od razu w sklepie. Do zakupów ratalnych zachęcają też same sklepy, które coraz częściej proponują korzystne raty 0%. Dzięki nim można nawet przez kilkanaście miesięcy spłacać w niskich ratach wyłącznie sumę należności za zakupiony towar, bez żadnych dodatkowych odsetek. Zakupy na raty oferowane są zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sklepach online. Od dłuższego czasu dostępne są także na Allegro, najpopularniejszej w Polsce platformie handlowej.

Zakupy ratalne na Allegro z Monedo Now

Decydując się na zakupy ratalne w sklepie, podpisujemy tak naprawdę umowę o kredyt konsumencki, czyli pożyczkę lub kredyt gotówkowy do kwoty 255 550 zł. Kredyty takie są w ofercie zarówno banków, jak i firm pożyczkowych, dlatego nic dziwnego, że i te drugie postanowiły oferować swoje produkty w ramach zakupów ratalnych. Jak na razie nowe szlaki na tym polu przeciera firma Kreditech Polska Sp. z o.o., która swoje pożyczki pozabankowe oferuje przez internet pod marką Monedo Now. Na Allegro finansuje natomiast zakupy ratalne obok Alior Banku i mBanku w ramach systemu Raty PayU (PayU jest operatorem płatności online). Allegrowicze mogą na raty zakupić towar o wartości od 300 do nawet 20 000 zł, a spłatę należności rozłożyć na okres od 1 do 36 miesięcy. Niestety usługa nie jest dostępna w przypadku towarów sprzedawanych w drodze licytacji. Cały proces wnioskowania o zakupy na raty odbywa się online, a sposób weryfikacji wniosku zależy od tego, który pożyczkodawca będzie udzielał kredytu. W przypadku korzystania z Monedo Now klienci muszą zalogować się za pośrednictwem specjalnej aplikacji do swojego rachunku bankowego. Aplikacja pobiera automatycznie niektóre dane z historii rachunku, a w efekcie zarówno ocena zdolności kredytowej, jak i sama decyzja o przyznaniu kredytu jest podejmowana niemal błyskawicznie.

Pomimo wielu kontrowersji związanych ze sposobem oceny zdolności kredytowej, Monedo Now skutecznie obsługuje klientów Allegro już kolejny rok. Jest zapewne kwestią czasu, gdy finansowanie zakupów na raty zacznie być oferowane także przez inne firmy pożyczkowe, zwłaszcza w sklepach internetowych, ponieważ sprzyja temu rozwijana przez nie technologia obsługi klientów online. Bankowe usługi wciąż są za bardzo sformalizowane, co przy zakupach online staje się coraz mniej atrakcyjne dla klientów.

Dodaj swoją ocenę

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię