Wskaźnik Dobrobytu w Polsce najwyższy od 8 lat – jak to wpłynie na rynek pożyczek?

Wskaźnik Dobrobytu w Polsce najwyższy od 8 lat – jak to wpłynie na rynek pożyczek?

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, będące niezależną firmą zajmującą się tworzeniem analiz makroekonomicznych dla polskiej gospodarki, co miesiąc oblicza Wskaźnik Dobrobytu. Jest on aktualnym odzwierciedleniem ekonomicznej sytuacji polskiego społeczeństwa. We wrześniu 2017 roku wskaźnik ten osiągnął wartość 106,6, najwyższą od stycznia 2009 roku.

Kolejny miesiąc wzrostu

Wskaźnik Dobrobytu rośnie w Polsce w szybkim tempie już kolejny miesiąc z rzędu (w stosunku do sierpnia wzrósł aż o 0,7 punktów procentowych). Wszystko dzięki wysokiemu tempu wzrostu płac – o 6,6% w skali roku, ale również wskutek zmian na rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego według GUS wyniosła w sierpniu br. 7% i była najniższym wskaźnikiem od 26 lat. Eksperci przewidują, że w 2018 roku może spaść nawet poniżej 6%, ale tendencje spadkowe mogą zatrzymać się już w 2019 roku, co wiąże się z cyklicznością polskiego rynku pracy. Jeżeli faktycznie stopa bezrobocia ponownie zacznie rosnąć, mogą się zatrzymać dalsze wzrosty płac. Póki co polscy obywatele powinni się cieszyć ze wzrostu dobrobytu, który przez wielu z nich jest odczuwalny także dzięki programowi 500+.

Nowe wyzwania dla firm pożyczkowych

Najnowszy raport BIK na temat kredytów bankowych wykazał, że od początku 2017 roku banki udzieliły o 2,1 % mniej kredytów konsumpcyjnych niż w analogicznym okresie w 2016 roku. Należy jednak zauważyć, że banki systematycznie w tym roku zaostrzały kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych, a także skupiły się na udzielaniu kredytów w wyższych kwotach. Z tego względu firmy pożyczkowe odnotowują wciąż duże zainteresowanie pożyczkami do kwoty 4000 zł, tym bardziej że popularności tego rodzaju pożyczkom przysparzają promocje w rodzaju pierwszej chwilówki za darmo. Niskokwotowe pożyczki udzielane na rynku pozabankowym bez oprocentowania i prowizji są bez wątpienia korzystniejsze od najtańszych kredytów bankowych, są również od nich łatwiej dostępne przez kanał internetowy. Klienci jednak coraz częściej wyrażają zainteresowanie pożyczkami o wyższej wartości i ze spłatą rozłożoną na dłuższy okres, dlatego coraz więcej firm decyduje się je wprowadzić do swojej oferty. Jest to związane właśnie z rosnącym dobrobytem, który napędza wzrost konsumpcji ściśle związanej z popytem na dodatkową gotówkę.

Wydaje się, że firmy pożyczkowe powinny skorzystać na wzroście dobrobytu polskiego społeczeństwa. Muszą jednak uważnie obserwować rynek i potrzeby klientów, by odpowiednio dostosować do nich swoją ofertę.

Wskaźnik Dobrobytu w Polsce najwyższy od 8 lat – jak to wpłynie na rynek pożyczek?
Dodaj swoją ocenę

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię