7 rad jak przetrwać, gdy na koncie pusto a wypłata za kilka dni

Brak oszczędności i życie od wypłaty do wypłaty powoduje, że jeśli tylko pofolgujemy sobie z wydatkami, czekają nas ciężkie chwile. Tzw. syndrom końca miesiąca zna chyba każdy – gdy konto bankowe świeci pustkami, a do wypłaty pozostało kilka dni. Wiele osób w takich sytuacjach po prostu pożycza pieniądze – od znajomych lub korzystając z szybkiej chwilówki online. A może jest inny sposób, by przetrwać ten trudny okres? Oto krótki poradnik, jak wytrzymać kilka dni bez pieniędzy!

1. Zamiast iść na lunch weź do pracy lunch box.

Wyjście na lunch z kolegami z pracy w czasie przerwy obiadowej to fajna sprawa, ale jeśli nie ma się pieniędzy, trzeba z tego zrezygnować. Jeśli głupio Ci przyjść do biura ze zwykłą kanapką przygotowaną w domu, weź ze sobą modny lunch box i zapakuj do niego trochę sałatki i kilka kromek chleba pełnoziarnistego lub chrupkiego. Wszyscy pomyślą, że zacząłeś się zdrowo odżywiać, a Ty zaoszczędzisz kilkadziesiąt złotych.

2. Pusta lodówka nie oznacza, że musisz głodować.

Nigdy nie jest tak, że w domu nie ma żadnego jedzenia. Każdy ma jakieś produkty spożywcze, z których można wyczarować sycący i smaczny posiłek. Przykładowo, do przygotowania wyśmienitego spaghetti aglio olio potrzebny jest jedynie makaron, oliwa, czosnek, ostra papryczka (może być suszona w płatkach) i opcjonalnie ser tarty. Prosty sos do makaronu lub ryżu można wyczarować z pomidorów w puszce lub przecieru. Jeśli w domu są jakieś warzywa, można je udusić na patelni z ziołami, a z mąki i jajek zrobić placki lub naleśniki i spałaszować je z dżemem.

3. Brakuje na paliwo? Do pracy nie musisz jechać autem.

Zamiast poświęcać ostatnie zaskórniki na drogie paliwo do samochodu, lepiej skorzystaj z komunikacji miejskiej lub jeśli pogoda dopisuje, pojedź do pracy rowerem. Będzie to przy okazji ciekawe doświadczenie – zobaczysz miasto z innej perspektywy i być może polubisz zdrowszy sposób poruszania się po mieście.

4. Nie panikuj, że właśnie mija termin zapłaty rachunku.

Jeśli do wypłaty pozostało zaledwie kilka dni, możesz spokojnie spóźnić się z zapłatą rachunku o taki okres. Dostawca usług co prawda zareaguje na spóźnienie, ale jeśli zadzwoni do Ciebie to po to, by ustalić, kiedy uregulujesz zaległość, a nie po to, by od razu zerwać umowę. Zablokowanie dostępu do usług (np. telewizji kablowej) następuje zwykle najwcześniej po 30 dniach spóźnienia, dopiero po miesiącu możesz także trafić do rejestru dłużników.

5. Co zrobić, gdy dziecko potrzebuje pieniędzy na wycieczkę?

Na początku dowiedz się, jaki jest termin wpłaty pieniędzy – nigdy nie jest tak, że szkoła wymaga zapłaty pełnej sumy już na drugi dzień. Jeśli ostateczny termin też jest dla Ciebie zbyt krótki, spróbuj skontaktować się ze szkołą i wynegocjować możliwość późniejszej zapłaty. Ratunkiem w takiej sytuacji mogą być również dziadkowie – oni zawsze, jeśli tylko mogą, chętnie pomagają swoim wnukom spełniać różne marzenia.

6. Nie musisz rezygnować ze wszystkich przyjemności!

Chwilowy brak gotówki nie musi oznaczać, że przez kilka dni będziesz zmuszony siedzieć w czterech ścianach i wpatrywać się z utęsknieniem w saldo rachunku na ekranie komputera. Możesz w tym czasie robić wiele ciekawych i przyjemnych rzeczy, tyle że w „darmowej” wersji. Zamiast na siłownię, idź na rower lub pobiegaj w parku, zamiast iść do kina, zorganizuj sobie wieczór filmowy przed telewizorem, a zamiast iść na plotki z przyjaciółką do kawiarni, zaproś ją do siebie i posiedźcie przy domowych ciasteczkach i zielonej herbacie.

7. Wymyśl sposób, jak uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Jeśli puste konto przez kilka dni zmusi Cię do spędzenia większej ilości czasu w domu, wykorzystaj go na skrupulatną analizę swoich finansów i opracowanie planu uniknięcia podobnych kłopotów w przyszłości. Być może po prostu zbyt dużo wydajesz i za mało zarabiasz? Może czas zmienić pracę, albo poszukać źródła dodatkowego zarobku? A być może wystarczy ograniczyć wydatki, by odkładać choć niewielkie sumy co miesiąc i tym samym mieć zawsze jakieś zaskórniki na czarną godzinę?

7 rad jak przetrwać, gdy na koncie pusto a wypłata za kilka dni
5 (2 głosów)

Zobacz także

0 Komentarzy

Jeszcze nie skomentowano!

Możesz być pierwszy skomentuj ten post!

Dodaj opinię